EKS Mutfak Akademisi ve Hare`li Tatlar Atölyesi

 

Geçtiğimiz günler de sevgili Ebru`nun daveti ile Hobimle Mutluyum Lezzet Okulunun akademik hizmet vermek için açtığı Eks Mutfak Akademisinde Hare`li Tatlar Atölyesine katıldım.Bol lezzetli ve bol sohbetli bir kurs oldu. Özellikle çok sevdiğim değerli blogger arkadaşlarımda olunca kendimi bir an için evimde sohbet ediyormuşum gibi hissettim.

Eks Mutfak Akademisi ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç tarafından, Anadolu yakasının diplomalı eğitim veren ilk profesyonel aşçılık okulu olarak kuruldu. Akademide yürütülen profesyonel eğitimlerin yani sıra amatör programlara da yer verilmekte. Okul son derece modern tarzda hazırlanılmış. Değerli şeflerimiz Kalamış ta bulunan Hobimle Mutluyum Lezzet Okulunu yanı sıra Eks Mutfakta ta eğitim hizmeti verecekler.

Etkinlikte Şef Elif Erbaş yönetiminde Hareli Likörler ile sufle, sakızlı muhallebi, krem brüle ve trüf hazırladık.

 

SAKIZLI MUHALLEBİ

Malzemeler

5 damla sakızı, 500 gr toz şeker, 2 litre süt, 80 gr pirinç unu, 80 gr mısır nişastası, 150 gr çekirdekleri çıkarılmış vişne, 15 cl Hare Vişne Likörü (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Bir tencereye 1 su bardağını ayırdıktan sonra kalan sütü, toz şekeri, damla sakızını ağır ateşte karıştırarak kaynatın. Pirinç unun, mısır nişastasını ve ayırdığınız 1 su bardağı sütü kaseye ekleyip karıştırın.Çırpma teli kaynayan süte karışımı hızlı bir şekilde yedirin. İp inceliğinde tencereye döküp bu arada karıştırmayı ihmal etmeyin. Koyulaşıp muhallebi kıvamına geldikten sonra ocaktan alın. Likörü ekleyip karıştırın. Kaselerin yarısına dek muhallebiyi dökün. Araya vişne ekleyin. Soğuduktan sonra servise sunun.

Bu keyifli etkinlik için sevgili Ebru`ya, Hare Likörlerine, EKS Mutfak Akademisine ve değerli şefimiz Elif Erbaş`a çok teşekkür ederim.

Hare Likörleri hakkında bilgi almak isterseniz tık tık…   

Bu tarif 5.499 defa okunmuştur.
 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*