Siemens İle Enerji Tasarrufu

 

Geçtiğimiz günlerde oğlum ile birlikte Siemens`ın sponsor olduğu Gelecek= Çocuk ve Enerji eğitimine davet edildim.

Enerji üretimi ile ilgili bitip tükenmeyen soruları olan oğlum “Anne süper” diye çığlık attı. Tahmin ettiğiniz gibi heyecanla santral müzesine gittik.

Bizi Siemens ailesi çok güzel bir kahvaltı eşliğinde karşıladı. Keyifli bir kahvaltının ardından santral müzesini gezdik.

Çocuklarımız buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü, bilgisayar gibi elektrikli ev aletlerinin ne kadar enerji harcadıkları ni keyifli oyunlarla öğrendiler. Ayrıca kendilerine dağıtılan kartlar aracılığı ile hangi beyaz eşyanın ne kadar enerji tükettiğine ilişkin fikir yürüttüler. Kart biriktirmeye bayılan oğlum bu eğlenceli oyuna bayıldı. Çocuklar o gün eğlenerek bir çok bilgi öğrendiler.

Santral İstanbul Eğitim Birimi tarafından, Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda yürütülen çocuklara ve gençlere yönelik eğitim programı “Gelecek=Çocuk ve Enerji” projesinde, 2010- 2011 eğitim öğretim ve 2011- 2012 eğitim öğretim yılında, şimdiye kadar katılan öğrencilerin sayısı yaklaşık 8.000 çocuğu geçmiş.

Enerji Müzesi’nde çocuklara ve gençlere yönelik, enerjinin doğru kullanımına ilişkin eğitimler, müzenin açıldığı 2010 yılından bu yana devam ediyor. Yılda yaklaşık 15 bin öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen programlar Salı günleri “Gelecek=Çocuk ve Enerji” başlığı altında Siemens Ev Aletleri desteği ile ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Program kapsamında 3- 6 yaş, 7- 12 yaş, 13- 15 yaş ve 16-18 yaş olmak üzere dört gruba, farklı içerikler sunuluyor.

Enerji Müzesi’nde bulunan hemen her şeye dokunabildikleri eğitimler sırasında öğrenciler, Silah tarağa Elektrik Santralı’nın tarihi, elektriğin elde edilme yöntemleri hakkında bilgi ediniyor. Farklı enerji kaynakları ve özellikle enerji tasarrufu gibi konularda bilinçleniyor, çeşitli oyun ve aktiviteler ile eğlenirken öğreniyorlar. Yaklaşık 25 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilen eğitimler, yaş gruplarına göre 1.5- 2 saat sürüyor. Eğitim, Enerji Müzesi içinde yer alan “Enerji Oyun Alanı”nda, tüm yaş gruplarının ilgisini çeken elektrik ve enerji temalı interaktif oyunlarla sona eriyor.

Oğlum artık kullandığımız her elektrikli ürün için dakika daki enerji miktarını hesaplamaya çalışıyor. Sadece dergi ve kitaplarda gördüğü enerji üretimini yakından ve uygulamalı gördüğü için artık daha bilinçli ve daha meraklı. 

Siemens Küçük Ev Aletlerini bu başarılı çalışmasından dolayı kutluyorum. 

Sizlerde daha önce santral müzesine gitmediyseniz mutlaka bir hafta sonunuzu ayırıp gitmenizi tavsiye ederim. Santral İstanbul`un sayfasından etkinlik tarihlerini öğrenebilirsiniz. 

Bu güzel etkinliğe bizi davet ettikleri için Siemens ailesine ve Duygu Hanıma çok teşekkür ediyorum.

Sevgiler  

Bu tarif 4.297 defa okunmuştur.
 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*