Aşure

 

AŞURE

Malzeme

2 su bardağı aşurelik buğday, ½ su bardağı pirinç,1 su bardağı kuru üzüm ,½ su bardağı nohut, ½ su bardağı fasulye, 200 gr kayısı,1 adet havuç, 1 adet elma, 1 portakal kabuğu rendesi,1 kahve fincanı yer fısıtığı (isteğe bağlı) 4-5 su bardağı toz şeker, 10-15 su bardağı su, 2-3 çorba kaşığı mısır nişastası (isteğe bağlı) 

süslemek için; tarçın,kavrulmuş susam, ceviz, fındık, nar taneleri

Yapılışı

Bir gece önceden yapılacaklar;

Buğday ve pirinci derin bir kaba koyun. En az 4-5 kez iyice yıkayıp suyunu süzün. Ardından buğday ve pirinci tencereye koyup üzerini geçecek kadar su ekleyin. Kaynadıktan 2-3 dk sonra suyunu dökün. Tekrar tencereye üzerini geçecek kadar  su ilave edin. Yine kaynadıktan 2-3 dk sonra altını kapatın. Tencerenin kapağını sıkıca kapattıktan sonra bu şekilde 1 gece bekletin. Diğer yanda fasulye, nohut, üzüm ve kayısıları ayrı ayrı kaplara koyun. Üzerini geçecek kadar su ekleyip 1 gece bekletin. 

Ertesi gün;

Fasulye ve nohudu sırayla düdüklüye koyarak ezilmeyecek şekilde haşlayın. Buğday ve pirincin suyunu süzün. En büyük tencerenize buğday ve pirinci koyun. Havucu tavla zarı şeklinde doğrayıp tencereye ekleyin. Üzerine 8 bardak suyu koyup yumuşayıncaya kadar pişirin. Ardından haşladığınız nohut ve fasulyeleri ekleyin. Yaklaşık 10 dk yüksek olmayan ateşte pişirin. Daha sonra üzümü ve portakal kabuğu rendesini ekleyin. Küçük küçük doğradığınız elmaları ekleyin. 3-4 dk sonra yine aynı şekilde doğradığınız kayısıları ekleyin. Kaynamaya bırakın. Suyun azalması durumunda üzerine sıcak su ekleyin. Toplamda arzu ettiğiniz koyuluk ölçüsünde 10-15 su bardağı kadar sıcak su yetiyor. Son olarak toz şekeri ekleyip karıştırın. Sıcak iken çok şekerli gibi gelebilir. Ama içindeki baklagiller şekeri emiyor ve soğuduktan sonra şeker azalıyor. Bu yüzden şeker damak tadımıza birazcık fazla gelsin. Eğer biraz kıvamlı seviyorsanız ocaktan almaya yakın sulandırılmış nişastayı da ekleyin. 3-4 dk kaynattıktan sonra  ocaktan alın. Sıcak olarak kaselere boşaltın. Ilıdıktan sonra üzerini dilediğiniz gibi süsleyin.

TİJENDEN NOT: Büyük bir tencereniz yok ise malzemeleri ikiye bölüp iki tencerede pişirebilirsiniz. Eğer yer fıstığı eklemek isterseniz önce tuzundan arındırmak için yıkayın. Daha sonra üzümü eklerken aşurenizine ekleyin. İncir ekleyecek olursanız inicir küçük küçük kesin aşureyi ocaktan almaya yakın koyun. Eğer pişerken koyarsanız tatlınız kararır. Eğer kıvamlı olarak seviyorsanız yukarıda da dediğim gibi nişasta ekleyebilirsiniz. İstemezseniz şekeri ekledikten sonra 2-3 dk kaynatıp ocaktan alın. Ben vanilyanın kokusunu çok sevdiğim için ocaktan aldıktan sonra 1 pakette vanilin ekliyorum.

Bu tarif 5.359 defa okunmuştur.
 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*