Ayva Tatlısı

 

Kış mevsiminin vaz geçilmez meyvesi AYVA. Tatlısı ve reçeli çok sevilir. Bizim evde ayrı sevilir. 4-5 kilodan reçelini yaparım. Daha yaz gelmeden tükenir. Tatlısını ilk kez yaptım. Nihal Ablam bu konuda ustadır. Sağolsun bana da öğretti. İlk denememde gayet güzel oldular. Üstelik çok kolay. Önemli olan ayvaların şekerlerini koyduktan sonra saatinizi 1 saat 50 dk ya ayarlayın ve sonra tencereden uzaklaşın. Devamlı tencereye bakarsanız hiç pişmeyecek gibi gelir size. Piştikten sonra da tencerede kalan suyun çekirdekler sayesinde jöleleştiğini görürsünüz. Bu jöleyi mutlaka ayva tatlsının üzerine koyun. Çok lezzetli oluyor.

Ayrıca kırmızı olması için kırmızı gıda boyasına da hiç gerek yok. Pişerken mutlaka kabuklarını ve çekirdeklerini koyuyorsunuz.

Sonuç Kıpkırmızı bir Ayva Tatlısı.

Mutlaka deneyin.Smile

AYVA TATLISI

Malzeme

6 adet orta boy ayva, 2 su bardağı su, 5 su bardağı toz şeker, 1 çay bardağı iri çekilmiş ceviz içi, kaymak

Yapılışı

Ayvaları yıkadıktan sonra kabuklarını soyup ortadan ikiye kesin. Çekirdekli kısımlarını, baş ve son kısımlarını düzgünce kesin. Tencereye ayvaları yerleştirin. Üzerine suyu ekleyin. Ardından ayvanın kabuklarını ve çıkardığınız çekirdekleri ekleyip çok kısık olmayan ateşte 15 dk pişirin. Daha sonra üzerine 5 su bardağı toz şekeri ekleyerek kısık ateşte yaklaşık 2 saat pişirin. Piştikten sonra ayvalarınızın kızardığını fark edeceksiniz. Borcama ayvaları düzgün bir biçimde yerleştirin. Tenceredeki jöleleşmiş suyu özenle ayvaların ortasına koyun. Ayvalar soğuduktan sonra üzerine kaymağı ve cevizi koyup servise sunun.

Bu tarif 10.263 defa okunmuştur.
 

One Comment

  1. dilegim says:

    en sevdiğim tatlılardan biri ayva tatlısı özellikle bayramlarda ikramlık için harika. üzerine şam fıstığı rendesi ile kaymak da bir harika oluyor ellerinize sağlık

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*